top of page

 Teplo je len jedno

Pre niekoho je to nepochopiteľný rozmar, počet spokojných ľudí, ktorí na keramickú pec nedajú dopustiť sa však rok čo rok zvyšuje. Aj vy sa pýtate, čo na tých peciach vidia? Kvalitu vraj ocení iba ten, kto ju rozpozná a majiteľ poctivej kachľovej pece v nej vidí a získava krásnu, funkčnú a cenenú hodnotu.

 

V období lacného plynu nastala doba útlmu kachľových pecí. Niektoré pece boli rozobrané, uskladnené alebo vyhodené, niektoré si vďaka svojej estetickej hodnote udržali svoje miesto v interiéry aspoň ako dekoratívny prvok. Iba ojedinele, často v odľahlých oblastiach alebo v príbytkoch milovníkov sálavého tepla, sa kachľové pece bez prestania používali či to bolo alebo nebolo ekonomicky výhodné.

Potreba vyrábať teplo je stará ako ľudstvo samo. Iný systém kúrenia sa vyvinul v Alpách s mrazivou zimou, iný v upršanom Anglicku a iný v krajinách orientu, kde sú studené iba noci.

V každom kúte sveta sa vyvinuli iné druhy pecí, ktoré majstri neustále zdokonaľovali. Tradícia sa šírila z otca na syna. Vznikajú kachliarske školy. Školy sa líšia použitými materiálmi, stavebnými prvkami a spôsobom spaľovania. Napríklad v Európe vieme identifikovať pece Alpskej školy, maďarské pece, britské otvorené kozuby, ruské tehlové pece, alebo fínske pece z rôznych materiálov.

Regionálnu izolovanosť kachliarskych škôl ukončilo obdobie priemyselnej revolúcie sprevádzané nevídaným sťahovaním obyvateľstva a miešaním kultúr, ktoré prebieha dodnes. Tým sa však vývoj pecí nezastavil. Nové technológie pri stavbách domov, klimatické zmeny či nedostatok energií si vyžadujú aj nový prístup k vytváraniu tepelnej pohody v domácnosti.

Kachliarske know-how

Multikulturalizmis v remesle

Niekto z Germánov, Keltov, Rimanov či Slovanov? Kto, kedy a kde ako prvý začal spájať keramické džbány do podoby pece sa dodnes presne nevie.

Kto to bol ?

Aké to bolo v starých dobách ?

V chalupách u našich dedov a pradedov boli v obľube najmä murované pece a kozuby. Pod vplyvom stretov rôznych kultúr v období priemyselnej revolúcie a s postupným vzmáhaním sa strednej triedy sa pri stavbe pecí objavujú už aj drahšie materiály ako napríklad keramické kachlice. Rýchly rozvoj miest znamená viac bytových domov a aj obraz vidieckeho bývania sa pohol smerom mestskému bytu s oddelenými izbami. V takýchto podmienkach si našla svoje miesto izbová kachľová pec, v kuchyni sa postupne vyčlenil priestor pre úsporný varič – šporák.

Doba plynová

Niečo na tých peciach je

Teplo je pre človeka v našich zemepisných podmienkach jednou zo základných potrieb, hneď vedľa vzduchu, vody a jedla. Tisíce rokov nás hrial ale nám aj svietil oheň. Dnes si teplo a svetlo dokážeme zabezpečiť inak, no niečo z tisícročných zvyklostí v nás ostalo zakorenené. Potrebujeme živý oheň, nie anonymné teplo.

Orientujeme sa na anonymné teplo ?

Neviete si dať rady s Vašou starou kachľovou pecou alebo sporákom ?

Máte doma pec, ale z rôznych dôvodov ju nepoužívate? Dajte jej novú tvár a prispôsobte ju Vašim súčasným potrebám. Nadviažte na odkaz minulosti a doplňte ho hoci o spoločné vyhrievané sedenie. Doprajte si jedinečný zážitok z tepla. Ak chcete vdýchnuť život Vašej starej peci, napíšte nám Vašu predstavu. Možností čo s ňou urobiť je mnoho.

Ďakujeme za Váš záujem, čoskoro sa ozveme..

bottom of page